Powrót

Krycie staroniemieckie

Prawdziwe wartości przetrwają każdy trend budowlany

Krycie staroniemieckie bardzo często nazywane jest ” królewską dyscypliną”. Pod względem trudności i skomplikowania jest jedną z najtrudniejszych do wykonania. Charakterystyczne dla tego typu pokrycia łupkowego jest stosowanie kamieni połaciowych o różnych wysokościach i szerokościach. Efekt jest niepowtarzalny, dach pokryty tym sposobem jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Podobnie jak w przypadku krycia łuskowego, krycie staroniemieckie możemy wykorzystywać do bardzo skomplikowanych konstrukcji dachowych.

Wybierając staroniemieckie krycie łupkiem mozelskim, pozostawiają Państwo trwały znak własnego, indywidualnego stylu życia, który wykracza poza wszelkie trendy i cechuje się najwyższą jakością i harmonią.

Od stuleci symbol najwyższej jakości łupka i od niepamiętnych czasów stosowany w ekskluzywnej architekturze.

Już przed 2000 laty Rzymianie wydobywali łupek mozelski na obszarze obecnego Mayen. W ciągu stuleci architekci tworzyli przy użyciu tego łupka budowle o nieprzemijającej wartości. Obecnie łupek mozelski wydobywany jest wyłącznie w kopalniach Rathscheck. Jest zastrzeżony do ekskluzywnej architektury, wykonanej techniką staroniemieckiego lub dzikiego krycia.

Krycie staroniemieckie

Do tego typu krycia możliwe jest zastosowanie płytki w kształcie łuski o kroju tępym, normalnym i ostrym. Kąty między piersią lub plecami a stopą płytki są ściśle określone i przyporządkowane do każdego kroju łuski. Mocowanie płytki o wysokości do 24cm mocuje się za pomocą minimum 3 gwoździ, powyżej 24 cm – 2 gwoździ. Wykonanie okapu odbywa się przez zastosowanie tzw. stopy wiązanej z kamieniem wodnym. Krycie brzegów i naroży należy wykonywać jako krycie wiązane. Połać dachu kryje się z wykorzystaniem kamieni o różnych rozmiarach – szerokości i wysokości. W kryciu staroniemieckim wykonuje się również, tzw przełożenia – np. dwie wąskie płytki nakrywa się szerszą w kolejnym rzędzie i odwrotnie. Minimalne nachylenie dachu to 22 stopnie. Stopień skomplikowania i trudności sprawiają, że ten sposób krycia jest jednym najtrudniejszych. Występuje jeszcze krycie staroniemieckie podwójne ale jest ono bardzo rzadko spotykane przede wszystkim ze względu na wysoką cenę.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

Krycie staroniemieckie - wybrane realizacje

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.