facebook icon
Lupek.pl - naturalny łupek dachowy i elewacyjny
Rathscheck


Dom z widokiem

Dom z widokiem

Ekstrawagancka fasada z łupka chroni na wyeksponowanej skarpie. Dom z widokiem

.

Widok z tego miejsca na Jezioro Zurich jest fascynujący. Stojący a jakby unoszący się nad skarpą budynek wykonany z produktami firmy Rathscheck stawia czoła tutejszym, trudnym warunkom atmosferycznym. Warstwa śniegu w zimie może osiągać nawet do pół metra, a mgła czasami zakrywa niższe piętra. Do tego pod domem przebiega wąska, lokalna droga. By to miejsce było przytulne i warte zamieszkania a piękna panorama została możliwie najlepiej wykorzystana, architekci  starannie wszystko zaplanowali, a nawet częściowo przewrócili do góry nogami klasyczny plan zagospodarowania przestrzeni. Duży garaż podziemny z pomieszczeniami gospodarczymi jest jakby wbudowany w górę a zatem jest ledwo widoczny. Nad nim znajduje się hol wejściowy, strefa fitness, a także apartament dla gości. Na pierwszym piętrze znajduje się między innymi  strefa mieszkalna wraz z dużym tarasem na południowej skarpie. Ta bardzo prywatna sfera graniczy z łąką pełną pasących się niemalże pod samym domem krów. Na samej górze, jakby wisząc nad całą resztą znajduje się kuchnia, pokój dzienny, ogród zimowy a także tarasy zewnętrzne zapewniające piękny widok i uczucie jakby się nad wszystkim latało. Dlatego też architekci nazywają ten projekt „Dragonfly”- lot smoka.  By można się tym „lotem” cieszyć w każdym wieku, budynek ten został wyposażony w windę by ułatwić  niepełnosprawnym i starszym osobom życie.

 

.

 

Wybór Pani inwestor:

Fasada z łupka to pierwszy wybór Pani inwestor. Zażyczyła sobie rozwiązania gontopodobnego, który jest typowy dla tego miejsca. Pod żadnym warunkiem nie mogło być nic krzykliwego. Fasada miała być stonowana, a także solidna i wytrzymała. Ważnym aspektem było to, by duża ilość okien o różnych wysokościach i szerokościach dobrze się  komponowała z fasadą. Krycie dynamiczne z łupka firmy Rathscheck  spełnia te wymagania i dodaje tej nietypowej budowli charakteru. Tak właśnie powstał budynek jedyny w swoim rodzaju, który dzięki ciemnej fasadzie wydaje się mniejszy niż rzeczywiście jest.

 

.

 

Konsekwentnie konstruowane:

Tak fascynujące położenie budynku na stoku trzeba sobie wypracować ciężką pracą. Jasny beton, „wprasowany” w górę zabezpiecza dolne piętra przed panującymi tu ciężkimi warunkami atmosferycznymi, solidna fasada z łupka chroni zaś ściany kondygnacji wyższych. By zachować wymagane własności termiczne domu, architekci musieli wszystko dokładnie zaplanować. Niezwykle a zarazem zdumiewająco prosto zostały rozwiązane połączenia tarasów i elementów wystających poza główną bryłę budynku. Podczas gdy izolacja termiczna fasady w postaci 18-to centymetrowej warstwy wełny mineralnej spełnia wysokie standardy izolacyjności, to płyty izolacyjne ze spienionego poliuretanu o grubości nawet do 22-tu centymetrów na tarasach i wystających elementach budynku wymuszają zazwyczaj pewne kompromisy dotyczące zabezpieczania cieplnego na łączeniach elementów wewnętrznych z zewnętrznymi. Inaczej jest w tym wypadku. Architekci wewnątrz budynku przewidzieli betonowe stropy o grubości 48 centymetrów. Wraz z jastrychem pływającym grubość stropu zwiększa się do 60 centymetrów. Masywne stropy wewnątrz budynku zwężają się z zewnątrz do 26 centymetrów, przez co można zainstalować izolację termiczną wymaganą zewnątrz budynku. Przejścia z wewnątrz na zewnątrz są więc solidnie i pewnie rozwiązane. Masywne betonowe stropy i ściany zapewniają dużą kumulację ciepła w przegrodach i bardzo dobrą izolację akustyczną pomieszczeń.

Pomimo ciemnej i stonowanej fasady, inwestorzy cenią jasne, wypełnione słońcem pomieszczenia, ciszę i wysoki komfort życia za masywnymi ścianami.

www.fasadazlupka.pl

.

.

 

Dolna stopka

Rathscheck Schiefer | ul. Prudnicka 4, 47-364 Dobra | NIP: 7541009068 | tel: 887131312 | e-mail: biuro@lupek.pl


Śląskie Kruszywa Naturalne Sp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach, ul. Kościelna 1, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Opolu, VIII Wydział Gospodarczy pod numerem 0000157600. NIP 754-10-09-068. Kapitał zakładowy: 1 629 000 zł. BANK ZACHODNI WBK S.A. I oddział w Głuszycy 83 1090 2314 0000 0005 9200 3026