facebook icon
Lupek.pl - naturalny łupek dachowy i elewacyjny
Rathscheck


Impuls dla tradycji

Nagroda za odwagę

Impuls dla tradycji

Na początku wszystko miało pozostać przy tradycyjnym budownictwie, teraz jednak nowy budynek jest postrzegany jako impuls dla miasta. Miasto Waldbröl, około 60 kilometrów na wschód od Kolonii, położone w powiecie Oberberg, jest znane ze swoich domów szachulcowych, wąskich uliczek czy dachów pokrytych łupkiem, w skrócie Niemiecka przytulność- z wyjątkiem zwracającego na siebie uwagę budynku ubranego w nowoczesną fasadę z  łupka. Budynek ten stanowi nowy sposób myślenia i reprezentuje pewną siebie architekturę.

Prawie dwie dekady na jego miejscu stał pusty budynek w bardzo złym stanie technicznym. Nowi właściciele szukali sensownego rozwiązania które sprosta położeniu budynku, tradycji oraz tutejszemu, skomplikowanemu prawu budowlanemu. Architekt Tom Ahrens nazywa swój projekt Impulsem dla Waldbröl, interpretacją tradycyjnego budownictwa w nowoczesnych czasach. Tradycyjna drewniana kratownica przy wejściu do budynku została zastąpiona konstrukcją stalową, tradycja stosowania łupka została na nowo zinterpretowana poprzez zastosowanie dynamicznego krycia łupkiem firmy Rathscheck. Tradycyjne dębowe drzwi także znalazły miejsce w nowoczesnym budynku. Nic nie jest jak wcześniej, a jednak nowoczesna budowla żyje w zgodzie z tradycjami. O odważnej architekturze prowadzi się pozytywne dyskusje a nowe wcielenie tradycyjnych elementów zostało dobrze przez mieszkańców przyjęte.

Duża objętość zredukowana:

Wąska, opadająca w kierunku tylniego dziedzińca działka wraz z wymaganymi odstępami pomiędzy budynkami pozwalała na wybudowanie budynku szerokiego na 9 i długiego na 29 metrów. Pomimo tego Architektowi udało się wygospodarować około 700 m2 powierzchni użytkowej. Dzięki nachyleniu działki czteropiętrowy budynek prezentuje się od strony drogi  jako budynek dwupiętrowy. Od strony wejścia do budynku piętro opiera się na stalowej kratownicy zbudowanej na wzór staroniemieckich, drewnianych konstrukcji, przez co cały front budynku wygląda na lekki i filigranowy.

Do zatuszowania wielkiej bryły budynku, architekt posłużył się licznymi iluzjami optycznymi. Wielką powierzchnię fasady od strony drogi podzielił na część wykonaną z łupka i na część otynkowaną. Okna w części łupkowej mają różną szerokość i od strony głównej drogi ich szerokość się zmienia od 0,6 do 1,51 metra. Perspektywa powoduje że obserwując budynek z chodnika mamy wrażenie że wszystkie okna są tego samego rozmiaru, a budynek wydaje się być krótszy niż jest w rzeczywistości. Wysokość czteropiętrowej części budynku została także optycznie zredukowana poprzez zastosowanie podziału elewacji budynku na części wykonane z łupka i na części otynkowane.

Łupek jako materiał wodzący:

Inwestorzy pochodzą z rodziny zajmującej się tradycyjnym dekarstwem. Miłość do szlachetnego materiału jakim jest łupek jest w tym projekcie szczególnie widoczna. Zamiast klasycznego krycia staroniemieckiego lub krycia łuskowego zastosowano nowoczesne krycie dynamiczne. Ten sposób krycia stworzony przez firmę Rathscheck został włączony do zasad technicznych Centralnego Związku Niemieckiego Rzemiosła Dekarskiego. Architekt do stworzenia fasady wykorzystał kamienie długości 35, 40 i 50cm. Z nich powstało krycie dynamiczne z wysokościami zakładek równymi 5, 10 i 15cm. Płytki na narożnikach budynku zostały dokładnie zazębione a fasady wkomponowane w ciemne ramy okien. Fasada z łupka w standardzie domu pasywnego jest przybita do pełnego deskowania i opiera się poprzez drewniane, pionowe kantówki i aluminiowe profile nośne na betonowej ścianie. Pomiędzy znajdują się dwie warstwy wełny mineralnej o grubości 22 centymetrów. Ręcznie wykonana fasada zbiera bardzo pozytywne opinie. Architekt Ahrens: „Fasada podoba się każdemu. Jest niesamowita!”

Miłość do łupka naturalnego przejawia się także w środku budynku. Schody obłożone są płytami z łupka, podobnie jak parapety. Ciekawostką jest zastosowanie łupka jako pokryw kanałów z kablami. Elementy dostarczane przez firmę Rathscheck o grubości 2 centymetrów da się z łatwością dociąć na odpowiednią długość. Tym sposobem nowoczesna budowla jest hołdem złożonym wieloletniej tradycji która godnie została przedstawiona w nowoczesnym budynku pasywnym.yjnych elementów zostało dobrze przez mieszkańców przyjęte.

Dolna stopka

Rathscheck Schiefer | ul. Prudnicka 4, 47-364 Dobra | NIP: 7541009068 | tel: 887131312 | e-mail: biuro@lupek.pl


Śląskie Kruszywa Naturalne Sp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach, ul. Kościelna 1, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Opolu, VIII Wydział Gospodarczy pod numerem 0000157600. NIP 754-10-09-068. Kapitał zakładowy: 1 629 000 zł. BANK ZACHODNI WBK S.A. I oddział w Głuszycy 83 1090 2314 0000 0005 9200 3026