Powrót

Dynamiczna fasada łupkowa komercyjnego budynku

Fasady łupkowe niedaleko gór bogatych w złoża łupkowe, .

W zasadzie fasady łupkowe w miejscowości Probstzella nie są niczym niezwykłym. Miejsce to znajduje się bowiem niedaleko gór bogatych w złoża łupkowe, w okolicach Turyngii. Fasada budynku firmy Elobau przekracza jednak pewne standardy. Jest duża, jednak dużo się na niej dzieje, zastosowano krycie dynamiczne z użyciem łupka firmy Rathscheck. Tak powstała nowoczesna fasada hali, która mogła zostać bardzo dobrze zaizolowana. Za tym projektem stoi inwestor ze stalowymi zasadami, a także zespołem architektów, którzy wiedzieli jak przeistoczyć jego wizję w rzeczywistość. 

Elobau z Leutkirch w regionie Allgäu to rodzinna firma, która ma nawet swoją fundację. Zatrudnia około 700 pracowników, co sprawia że jest jednym z największych pracodawców w regionie. Wszystkie zakłady zostały tak unowocześnione, by nie produkowały dwutlenku węgla. Filozofia firmy została także odzwierciedlona w nowym budynku.

Piękny projekt architektoniczny z wykorzystaniem łupka naturalnego

W nowy zakładzie produkcyjnym w Probstzella produkuje się głównie narzędzia. Wymakania jakim musieli sprostać architekci to między innymi wysoka czułość ultranowoczesnych i precyzyjnych maszyn na wahania temperatury. Nie mogła ona się wahać o więcej niż 1°Celsjusza. Spełnienie tego warunku wymagało szczególnego dostrojenia ocieplenia budynku, systemu ogrzewania, jak i klimatyzacji. Wszystko musiało zostać tak przemyślane by stworzyło spójną całość. Dopiero zastosowanie grubej warstwy izolacji na elewacji jak i dachu płaskim, fotowoltaika na dachu i terenie zakładu i kolektory geotermalny pozwoliło na uzyskanie wymaganych efektów, przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Po pierwszych tygodniach użytkowanie budynku potwierdzają się wyliczenia projektantów: budynek produkuje więcej energii niż sam zużywa. Dzięki takim zabiegom, firma może uważać się za pioniera w swojej branży, stawiając na proekologiczne rozwiązania.

Piękno grafitowego łupka

Budowane dla ludzi

Wysokie standardy etyczne zarządzania wymagają nie tylko neutralnego dla klimatu zakładu produkcyjnego, ale także budynku, który stawia ludzi w centrum uwagi. Naturalne materiały budowlane były zatem oczywistością. Na pokrycie elewacji wybrano łupek, idealnie wpisujący się w wymagania i filozofię firmy. Zgodnie z wizerunkiem firmy i praktyką „płaskiej hierarchii” pracowników od kierownictwa dzielą tylko duże, dźwiękoszczelne przeszklenia. Takie rozwiązanie zbliża do siebie ludzi na różnych szczeblach.

Dominująca fasada

Dominująca fasada łupkowa

Ponad wysokimi na 3,5 metra oknami, zaczyna się 6,5 metrowa fasada z łupka. Fasada składa się z 50ciu połaci w formie trapezów. Poszczególne fasady są nachylone pod różnymi kątami w stosunku do ziemi. Taki zabieg architektoniczny sprawił że ogromne połacie elewacji wyglądają o wiele dynamiczniej. Trapezowe kształty składają się z kilku modułów , które powtarzają się tak, że trudno to nawet zauważyć. Połacie te zostały zaprojektowane przez architektów F64 z Kempten, narzucili oni nie tylko kształt połaci czy kąt ich nachylenia, ale także ułożenie każdej pojedynczej płytki w kryciu dynamicznym. Pochyłe podkonstrukcje fasady zostały zaprojektowane przez biuro inżynierii budowlanej Merz Kley und Partner z Dornbirn. Inżynierzy byli w stałym kontakcie z ekspertami firmy Rathscheck, by móc stworzyć koncepcję gotową na realizację. Ostatecznie zdecydowano się na wybór kamieni o wymiarach: 60/30cm, 50/30cm, 50/20cm, 40/25cm, 40/20cm, 30/15cm. Założenia krycia dynamicznego są takie, że ma sprawiać wrażenie całkowicie nie przemyślanego ułożenia kamieni, co w rzeczywistości jest totalną odwrotnością, każdy pas musi być odpowiednio przemyślany. Przy zastosowaniu zakładu o wysokości 4cm., uzyskano pasy widoczne o wysokości 26, 21, 16, 11 i 9cm.W rezultacie otrzymano okładz inę nowoczesnego budynku, z zastosowaniem materiału kojarzonego raczej z budownictwem klasycznym.

Elewacja tego obiektu prezentuje się w nieznanym wcześniej wymiarze.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.