facebook icon
Lupek.pl - naturalny łupek dachowy i elewacyjny
Rathscheck


Efektowna budowla z łupka

Firma Rathscheck prezentuje swoją nową siedzibę w skład której wchodzi biuro, centrum szkoleniowe i budynek przeznaczony do organizowania konferencji czy spotkań. Wyjątkowość budynku polega na tym że wygląda jakby został wycięty z jednego bloku z łupka.

Bryła nowej siedziby firmy Rathscheck, zajmującej się wydobyciem i produkcją łupka naturalnego klasy premium, musiała sprostać trudnemu zadaniu, którym było stworzenie nowoczesnej formy z materiału który ma wiele milionów lat. Architekt Christian Berg z biura architektonicznego Thomas Koch podkreśla że nowy budynek nie miał być „wystawką” ukazującą wiele możliwości układania łupka, lecz miał być swoistym podkreśleniem piękna tego materiału.

Firma Rathscheck wciąż rozwija gammę swoich produktów, do dostępnych od zawsze, mało formatowych elementów na dach czy fasady dołączają elementy o znacznie większych wymiarach. Rozszerzenie oferty kierowane jest chęcią rozprzestrzenienia naturalnego materiału na elewacje nowoczesnych budynków. Do linii wprowadzonych produktów należą: wielkoformatowe płyty elewacyjne, łupek przystosowany do stosowania na systemowym dociepleniu, kafelki czy paski łupkowe.  Ciekawą propozycją są także kamienie łupkowe przeznaczone do kształtowania ciekawych i niespotykanych ogrodów.

Punktem wyjściowym każdego elementu jest blok łupka, wydobyty po tym jak przez miliony lat dojrzewał w ekstremalnych warunkach. Można więc nowoczesny budynek uznać za pomnik szlachetnego kamienia jakim jest łupek. Z prostokątnego rzutu budynku została wycięta środkowa część, co pozwoliło na stworzenie dziedzińca. Wycięcie w bocznej elewacji łupkowego monolitu tworzy zabezpieczoną przed wiatrem strefę głównego wejścia do budynku. Powierzchnie okien zostały zaprojektowane tak by licowały się z powierzchnią łupka, co sprawia że bryła budynku staje się lżejsza. By utrzymać kanciastą bryłę budynku architekt postanowił że nie zastosuje rynien, ochrony przeciwsłonecznej czy lamp zewnętrznych w tradycyjnej postaci.

Wielkopowierzchniowa fasada łupkowa:

Architekt został był pozytywnie zaskoczony gdy dostał odpowiedź na pytanie: jak wielka i wyrafinowana może być elewacja obłożona łupkiem? Dzięki zastosowaniu nowych technik kamieniarstwa i dużemu doświadczeniu w pracy przy łupku, firma Rathscheck jest w stanie wyprodukować bardzo duże formaty tego kamienia. Architekt zdecydował że zastosowane zostaną kamienie o powierzchni maksymalnie 1 m2 i długości nie przekraczającej 1,5 metra. Tak powstała niezwykła fasada przymocowana do ściany za pomocą systemu niewidocznego montażu. Krycie symetryczne zostało wykonane z kamieni o grubości 2cm i wysokościach równych 50cm, 35cm, 30cm i 25cm.

Tylnie podcięcia dla idealnego efektu.

Ważnym elementem fasady jest przedstawiony w 2012 roku system montażu niewidocznego. Polega on na tym, że wierci się mimośrodowo w tylnej ścianie płyty otwory o głębokości 7 mm., w których osadza się specjalne kołki umożliwiające zamontowanie płyty do aluminiowych profili podkonstrukcji. System ten otrzymał europejską aprobatę techniczną wydaną przez Niemiecki Instytut Budownictwa. Warto nadmienić że aprobatę ten dostały tylko produkty firmy Rathscheck. Każdy element elewacji został specjalnie wyprodukowany według projektu architekta. To wszystko pozwoliło stworzyć budynek o bryle przypominającej kawał łupka, który właśnie został wydobyty z wnętrza ziemi.

Nowoczesna technologia na fasadzie

Nowy budynek jest wyposażony w innowacyjny system ogrzewania i klimatyzacji. Pod wentylowaną fasadą, znajduje się masywna, żelbetowa konstrukcja, którą docieplono 16 cm wełny mineralnej. Budynek ogrzewany jest za pomocą dwunastu sond geotermalnych, zagłębionych na głębokość ok. 100 metrów w ziemi. Zastanawiano się natomiast czy nie byłoby możliwe ogrzewanie budynku ciepłą wodą z pobliskiej, należącej do firmy kopalni, lecz przepompowanie wody na odległość 700m kosztowało by zbyt dużo energii elektrycznej.

Do ogrzewania tak dużego budynku projektanci musieli zastosować innowacyjne rozwiązanie rozprowadzania ciepła. Wykorzystali w tym celu masywną, betonową konstrukcję budynku. Pompa ciepła wytwarza z temperatury ziemi(ok 10ocelsjusza) wodę wykorzystywaną do ogrzewania o temperaturze 35ocelsjusza. Woda ta nagrzewa betonowe stropy do ok. 20-24oC. System wentylacji mechanicznej umożliwia rozprowadzanie ciepła po budynku. Latem natomiast, wykorzystuje się ten sam system do schładzania budynku. Dwukomorowe szyby pokryte specjalną powłoką odbijającą światło słoneczne, wraz z wewnętrznymi żaluzjami pomagają utrzymać przyjemną temperaturę w budynku podczas upalnych, letnich dni.

Do nowego budynku przeniesiono niemalże wszystkie biura i działy firmy. Nowoczesna infrastruktura budynku daje multum nowych możliwości i zapewnia jeszcze lepszy kontakt z klientami.

      

Dolna stopka

Rathscheck Schiefer | ul. Prudnicka 4, 47-364 Dobra | NIP: 7541009068 | tel: 887131312 | e-mail: biuro@lupek.pl


Śląskie Kruszywa Naturalne Sp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach, ul. Kościelna 1, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Opolu, VIII Wydział Gospodarczy pod numerem 0000157600. NIP 754-10-09-068. Kapitał zakładowy: 1 629 000 zł. BANK ZACHODNI WBK S.A. I oddział w Głuszycy 83 1090 2314 0000 0005 9200 3026