facebook icon
Lupek.pl - naturalny łupek dachowy i elewacyjny
Lupek.pl


Krycie staroniemieckie

Krycie staroniemieckie

Prawdziwe wartości przetrwają każdy trend budowlany.

Krycie staroniemieckie bardzo często nazywane jest ” królewską dyscypliną”. Pod względem trudności i skomplikowania jest jedną z najtrudniejszych do wykonania. Charakterystyczne dla tego typu pokrycia łupkowego jest stosowanie kamieni połaciowych o różnych wysokościach i szerokościach. Efekt jest niepowtarzalny, dach pokryty tym sposobem jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Podobnie jak w przypadku krycia łuskowego, krycie staroniemieckie możemy wykorzystywać do bardzo skomplikowanych konstrukcji dachowych.

Wybierając staroniemieckie krycie łupkiem mozelskim, pozostawiają Państwo trwały znak własnego, indywidualnego stylu życia, który wykracza poza wszelkie trendy i cechuje się najwyższą jakością i harmonią.

Od stuleci symbol najwyższej jakości łupka i od niepamiętnych czasów stosowany w ekskluzywnej architekturze.

Już przed 2000 laty Rzymianie wydobywali łupek mozelski na obszarze obecnego Mayen. W ciągu stuleci architekci tworzyli przy użyciu tego łupka budowle o nieprzemijającej wartości. Obecnie łupek mozelski wydobywany jest wyłącznie w kopalniach Rathscheck. Jest zastrzeżony do ekskluzywnej architektury, wykonanej techniką staroniemieckiego lub dzikiego krycia.

Krycie staroniemieckie

przechwytywanie
Do tego typu krycia możliwe jest zastosowanie płytki w kształcie łuski o kroju tępym, normalnym i ostrym. Kąty między piersią lub plecami a stopą płytki są ściśle określone i przyporządkowane do każdego kroju łuski. Mocowanie płytki o wysokości do 24cm mocuje się za pomocą minimum 3 gwoździ, powyżej 24 cm – 2 gwoździ. Wykonanie okapu odbywa się przez zastosowanie tzw. stopy wiązanej z kamieniem wodnym. Krycie brzegów i naroży należy wykonywać jako krycie wiązane. Połać dachu kryje się z wykorzystaniem kamieni o różnych rozmiarach – szerokości i wysokości. W kryciu staroniemieckim wykonuje się również, tzw przełożenia – np. dwie wąskie płytki nakrywa się szerszą w kolejnym rzędzie i odwrotnie. Minimalne nachylenie dachu to 22 stopnie. Stopień skomplikowania i trudności sprawiają, że ten sposób krycia jest jednym najtrudniejszych. Występuje jeszcze krycie staroniemieckie podwójne ale jest ono bardzo rzadko spotykane przede wszystkim ze względu na wysoką cenę.

 

Kliknij w zdjęcie by zobaczyć zrealizowane obiekty w tym kryciu:

 

Krycie staroniemieckie

Krycie staroniemieckie

Dolna stopka

Rathscheck Schiefer | ul. Prudnicka 4, 47-364 Dobra | NIP: 7541009068 | tel: 887131312 | e-mail: biuro@lupek.pl


Śląskie Kruszywa Naturalne Sp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach, ul. Kościelna 1, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Opolu, VIII Wydział Gospodarczy pod numerem 0000157600. NIP 754-10-09-068. Kapitał zakładowy: 1 629 000 zł. BANK ZACHODNI WBK S.A. I oddział w Głuszycy 83 1090 2314 0000 0005 9200 3026