Powrót

System dachowy

SYSTEM MONTAŻU ŁUPKA NA DACH I ELEWACJĘ FIRMY RATHSCHECK

Firma Rathscheck prezentuje system montażu łupka opierający się na trzech podstawowych elementach: ocynkowanym profilu stalowym, łącznikach i samym łupku. Zastosowanie takiego systemu znacznie przyśpiesza proces układania łupka na dachu, co bezpośrednio wpływa na obniżony koszt dachu.

System montażu łupka to innowacyjne łączniki z dwoma haczykami wykonanymi ze stali szlachetnej na stalowych profilach mocujących. Łączniki zaprojektowane są tak, by odprowadzały wodę na niższy kamień, zapewniając szczelność dachu. W ten sposób redukujemy zakłady podwójne, czego skutkiem jest mniejsze zużycie kamienia na m2 dachu.

SZYBKO I ŁATWO- TAK TO DZIAŁA

Zaczynamy od tradycyjnej membrany paro przepuszczalnej zamocowanej kontr łatami do krokwi.

Następnie na kontr łatach mocujemy profile nośne, w rozstawie 31cm. Rozstaw ten jest dopasowany do długości elementów łączących.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, możemy szybko wykonać potrzebną pod łupek konstrukcję.

Aluminiowe, malowane proszkowo łączniki wkładamy w odpowiedni sposób w poziome, aluminiowe profile, zawsze zwracając uwagę by każdy łącznik był odpowiednio mocno zaczepiony. W następnym kroku pozostało już tylko wsunąć łupek w haki mocujące. Zakład górny wynosi 9cm. Łupek należy układać z przesunięciem bocznym o ½ płytki. System może zostać wyposażony w specjalne, systemowe panele fotowoltaiczne. Panele produkowane są specjalnie dla tego systemu, przez co są idealnie dopasowane i zapewniają niezwykle spójną estetykę w połączeniu z łupkiem.

Zobacz realizację jednego z Niemieckich obiektów:

System fotowoltaiczny:

System solarny to jeden z nielicznych systemów gdzie  panel fotowoltaiczny nie jest montowany na pokryciu, lecz jest całkowicie zintegrowany z nim.

W którą stronę usytuować panel by najszybciej się zwrócił.

Główna i najważniejsza zasada to ustawienie paneli w kierunku południowym, o ile to możliwe.

Światło padające pod kątem 90 stopni na panel fotowoltaiczny, najefektywniej wykorzystuje możliwości instalacji. Oczywiście ruchy słońca, czy to dobowe czy roczne, mają wpływ na efektywne wykorzystanie fotowoltaiki. Dla polskich warunków, najlepiej jest, usytuować panel pod kątem 30 stopni. Oznacza to że zainstalowanie paneli w połaci dachu da najlepsze efekty.

Jeżeli ustawimy panele pod kątem 10-15 stopni w odniesieniu do kierunku południowego, musimy się liczyć z tym że efektywność instalacji spadnie o około 5-10%.

Unikaj cienia!

Logicznym jest że cień blokuje dostęp światła, które w instalacji fotowoltaicznej jest najważniejsze. Zacienienie instalacji powoduje znacznie obniżenie wydajności instalacji. W specyfice systemów fotowoltaicznych jest to że ilość prądu jaką może wyprodukować instalacja jest zależna od ilości prądu który produkuje najmniej efektywne ogniwo! To może spowodować że mały cień na części instalacji będzie powodem znacznego obniżenia efektywności całej instalacji.

Cień rzucony na panel solarny może być przyczyną awarii instalacji fotowoltaicznej!!!

Zacieniony moduł można porównać do zapchanej rury wodociągowej. Pozostałe, w pełni sprawne moduły próbują „przepchać” przez „zapchaną rurę” wyprodukowaną energię, co tworzy tzw. „hotspoty”, czyli w dosłownym tłumaczeniu gorące punkty w instalacji, które mogą trwale zniszczyć moduł.


Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.