Powrót

Niewidoczny montaż

W celu zachowania naturalnego piękna łupka – materiału budowlanego coraz częściej pojawiającego się w nowoczesnej architekturze jako pokrycie dachowe bądź elewacyjne – warto postawić na technikę niewidocznego montażu.

Dzięki zastosowaniu ukrytego mocowania można stworzyć dowolnie uformowane pokrycie budynku o jednolitej powierzchni. Lekkość takiego rozwiązania widoczna jest już po nałożeniu kilku pierwszych elementów. Efekt wprawia w zachwyt i nie pozostawia wątpliwości co do tego, że montaż za pomocą technik niewidocznego mocowania to rozwiązanie, które na stałe zagości w przyszłych projektach architektonicznych.

Montaż techniką niewidocznego mocowania

Efekt taki uzyskujemy dzięki mocowaniom usytuowanym w tylnej części płyty ukrytym kilka mm w głębi łupka, które następnie osadzane są na aluminiowej konstrukcji przytwierdzonej do elewacji. W ten sposób uzyskujemy jednolity wygląd naturalnego pokrycia skalnego.

Zalety niewidocznego montażu

Główną zaletą proponowanego rozwiązania jest możliwość stosowania płyt łupkowych w szerokim wachlarzu formatów. Uzyskiwana w ten sposób różnorodność w rozmiarach płyt i szerokościach fug pozwala na tworzenie indywidualnych projektów architektonicznych.

Połączenie odmiennych formatów oraz możliwości przemieszczenia fug to otwarcie drogi ku innowacyjnym pomysłom na ukształtowanie elewacji lub dachu o ultranowoczesnym charakterze.

Inną, dość istotną zaletą, jest możliwość wykorzystania bardzo cienkich płyt – nawet jednocentymetrowych (przy formacie 60/30 cm).

Kolejnym walorem jest termika przegrody. Wentylacja fasady zapewnia odprowadzenie rozgrzanego powietrza z łupka, co w rezultacie zapobiega nagrzewaniu się kolejnych warstw. W rezultacie – dzięki wentylacji oraz aluminiowemu stelażowi na podkładce termicznej – otrzymujemy przegrodę zewnętrzną, która przy zastosowaniu odpowiedniej grubości izolacji, spełnia najwyższe wymagania termiczne.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.