Powrót

Wytyczne dekarskie dotyczące pokryć dachowych i elewacyjnych z łupka

Zeszyt wytycznych dekarskich dotyczących zasad układania łupka na dachach i fasadach wprowadza zasady stosowania łupka jako materiału okładzinowego w szeroko rozumianym budownictwie.

Dekarstwo łupkowe rozwija na przestrzeni ostatnich lat. Tradycje krycia łupkiem są bardzo zróżnicowane. Obiekty zabytkowe można spotkać w całej Polsce. W statystykach mimo wszytko wygrywa południe kraju, gdzie łupek można zobaczyć na wielu dachach i fasadach. Dzisiaj łupek to nie tylko renowacje zabytków ale przede wszystkim nowoczesne budownictwo. Nowe technologie przeplatają się z wieloletnią tradycją w układaniu łupka. Zeszyt 5 łączy te dwa światy i przedstawia aktualny stan wiedzy technicznej. Każde wytyczne w dużej mierze oparte są na wytycznych proponowanych przez producenta jak i często najważniejszych podpowiedziach i doświadczeniach dekarzy. Tak i również Zeszyt 5 powstał przy współpracy środowiska dekarskiego i  merytorycznym wsparciu firmy Rathscheck i jego dystrybutora.

Zeszyt w pierwszej części zawiera słownik pojęć i podejmuje kwestie techniczne zasad stosowania łupka. m.in. minimalne kąty nachylenia dachów, podłoże pod łupek, minimalne zakłady. Dalej opisuje  najbardziej popularne rodzaje układania łupka na dachach i fasadach. Począwszy od kryć stosowanych na obiektach dzisiaj zabytkowych jak na przykład krycie staroniemieckie lub podwójne prostokątne po bardziej współczesne jak na przykład krycie dynamiczne lub symetryczne.  Dodatkowo Zeszyt zawiera również informacje o kryciach historyczne. Niektóre z nich już dzisiaj nie są stosowane. Zeszyt zamyka karta charakterystyki produktu – łupek dachowy i fasadowy, czyli zbiór parametrów i właściwości, które musi spełniać łupek aby mógł być dopuszczony do stosowania jako materiał na okładziny dachów i elewacji.

Dla branży dekarstwa łupkowego Zeszyt 5 to wielki krok do przodu w stronę uporządkowania kwestii technicznych i jakościowych. Przez lata brakowało takiego dokumentu.

Największe stowarzyszenie środowiska dekarskiego w Polsce podjęło działania aby stworzyć wytyczne branżowe. Uporządkowanie kwestii technicznych i zasad stosowania dla branży dekarskiej jest bardzo istotne również w kontekście szkolenia młodych dekarzy, który podejmują naukę tego zawodu.

Warto również pamiętać o pracy architektów, projektantów i kosztorysantów, którzy niejednokrotnie szukają wsparcia u producentów i rzemieślników. Publikacja PSD wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Znajomość Zeszytów wytycznych dekarskich na pewno ułatwi  im pracę i dostarczy najnowszych informacji.

Wydaje się naturalnym rozwojem to, że wytyczne dekarskie ewoluują z czasem w oficjalne normy branżowe i w konsekwencji ich stosowanie będzie obligatoryjne.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.