Powrót

Dom z widokiem

Widok z tego miejsca na Jezioro Zurich jest fascynujący. Stojący, jakby unoszący się nad skarpą, budynek wykonany z produktami firmy Rathscheck stawia czoła tutejszym, trudnym warunkom atmosferycznym

Ekstrawagancka fasada z łupka chroni na wyeksponowanej skarpie

Warstwa śniegu w zimie może osiągać nawet do pół metra, a mgła czasami zakrywa niższe piętra. Do tego pod domem przebiega wąska, lokalna droga. By to miejsce było przytulne i warte zamieszkania a piękna panorama została możliwie najlepiej wykorzystana, architekci  starannie wszystko zaplanowali, a nawet częściowo przewrócili do góry nogami klasyczny plan zagospodarowania przestrzeni. Duży garaż podziemny z pomieszczeniami gospodarczymi jest jakby wbudowany w górę a zatem jest ledwo widoczny. Nad nim znajduje się hol wejściowy, strefa fitness, a także apartament dla gości. Na pierwszym piętrze znajduje się między innymi  strefa mieszkalna wraz z dużym tarasem na południowej skarpie. Ta bardzo prywatna sfera graniczy z łąką pełną pasących się niemalże pod samym domem krów. Na samej górze, jakby wisząc nad całą resztą znajduje się kuchnia, pokój dzienny, ogród zimowy a także tarasy zewnętrzne zapewniające piękny widok i uczucie jakby się nad wszystkim latało. Dlatego też architekci nazywają ten projekt „Dragonfly”- lot smoka.  By można się tym „lotem” cieszyć w każdym wieku, budynek ten został wyposażony w windę by ułatwić  niepełnosprawnym i starszym osobom życie.

Fasada z łupka to pierwszy wybór Pani inwestor

Zażyczyła sobie rozwiązania gontopodobnego, który jest typowy dla tego miejsca. Pod żadnym warunkiem nie mogło być nic krzykliwego. Fasada miała być stonowana, a także solidna i wytrzymała. Ważnym aspektem było to, by duża ilość okien o różnych wysokościach i szerokościach dobrze się  komponowała z fasadą. Krycie dynamiczne z łupka firmy Rathscheck  spełnia te wymagania i dodaje tej nietypowej budowli charakteru. Tak właśnie powstał budynek jedyny w swoim rodzaju, który dzięki ciemnej fasadzie wydaje się mniejszy niż rzeczywiście jest.

Tak fascynujące położenie budynku na stoku trzeba sobie wypracować ciężką pracą. Jasny beton, „wprasowany” w górę zabezpiecza dolne piętra przed panującymi tu ciężkimi warunkami atmosferycznymi, solidna fasada z łupka chroni zaś ściany kondygnacji wyższych. By zachować wymagane własności termiczne domu, architekci musieli wszystko dokładnie zaplanować. Niezwykle, a zarazem zdumiewająco prosto zostały rozwiązane połączenia tarasów i elementów wystających poza główną bryłę budynku. Podczas gdy izolacja termiczna fasady w postaci 18-to centymetrowej warstwy wełny mineralnej spełnia wysokie standardy izolacyjności, to płyty izolacyjne ze spienionego poliuretanu o grubości nawet do 22-tu centymetrów na tarasach i wystających elementach budynku wymuszają zazwyczaj pewne kompromisy dotyczące zabezpieczania cieplnego na łączeniach elementów wewnętrznych z zewnętrznymi. Inaczej jest w tym wypadku. Architekci wewnątrz budynku przewidzieli betonowe stropy o grubości 48 centymetrów. Wraz z jastrychem pływającym grubość stropu zwiększa się do 60 centymetrów. Masywne stropy wewnątrz budynku zwężają się z zewnątrz do 26 centymetrów, przez co można zainstalować izolację termiczną wymaganą zewnątrz budynku. Przejścia z wewnątrz na zewnątrz są więc solidnie i pewnie rozwiązane. Masywne betonowe stropy i ściany zapewniają dużą kumulację ciepła w przegrodach i bardzo dobrą izolację akustyczną pomieszczeń.

Pomimo ciemnej i stonowanej fasady, inwestorzy cenią jasne, wypełnione słońcem pomieszczenia, ciszę i wysoki komfort życia za masywnymi ścianami.

www.fasadazlupka.pl

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.