Powrót

„Głazy” łupkowe z perspektywą

Jak ogromne głazy na wysuniętym języku moreny wyglądają trzy budynki mieszkalne nad jeziorem Bodeńskim.

Dom jak skały - „Głazy” łupkowe z perspektywą

Ich skosy oraz sprawiające wrażenie złamanych dachy i fasady dają im monolityczny wygląd.  Pomysł na niekonsekwentną formę (nieoczekiwane, przypadkowe położenie) architekci wykończyli zielonym łupkiem firmy Rathscheck. Na powierzchni  fasady i dachu  pokrytej łupkiem, okna, balkony i tarasy sprawiają wrażenie wykutych w skale. Charakter budowli jest podkreślony przez nałożone metalowe ramy okienne oraz ukryte w połaci dachu rynny.

Z 22 mieszkań w Fruthwillen w Szwajcarii, roztacza się wspaniały widok na Jezioro Bodeńskie. Ze względu na położenie na stromej łące, widoczne jest leżące na północy jezioro oraz wyspa Reichenau perfekcyjnie połączone ze słoneczną stroną południową. Różnica poziomu terenu została wykorzystana do stworzenia garażu podziemnego. Znajduje się pod budynkami i jest połączony windą z każdym z nich. Dzięki temu nawet przy złej pogodzie można sucha nogą dotrzeć do mieszkania. Wysokiemu  standardowi mieszkaniowemu towarzyszą ambitne rozwiązania techniczne. Masywne ściany betonowe stanowią solidną barierę akustyczną, a gruba warstwa izolacyjna dobrą izolację termiczną. Ponadto przed letnimi upałami chronią markizy zewnętrzne.

Fasada jak sztancowana:

Jako okładzinę elewacyjną zastosowano zielone surowe płyty łupkowe ColorSIN CS 47 marki Rathscheck,  wyłącznie w rozmiarze 50 x25 cm. Krycie podwójne prostokątne wymagało na fasadzie zastosowanie minimalnego zakładu górnego 2 cm. Spowodowało to iż część widoczna ma prawie kwadratową formę o wymiarach 24 x 25 cm.

Przy planowaniu fasady, architekci mogli zaplanować wiele okien, balkonów bądź tarasów, ze względu na ich wysokość. Nie udało się to jednak wszędzie. Niektóre formaty okien i wysokości balkonów odstępowały od normy i nie pasowały do wymogów. To samo dotyczy ościeżnic i naroży. Mimo że  połączenia nad i pod oknami mogły być często na całej wysokości przykryte, to wykonawca musiał przy ościeżnicach i narożach krycie dopasować. Płytki dodatkowe o wymiarze 1½ szerokości płytki podstawowej, ułatwiłyby co prawda pracę przy bocznych połączeniach, ale dodatkowo by je podkreśliły, co było niepożądane. Dlatego przy ościeżnicach użyto płytek o wymiarach ½  oraz  ¾ szerokości płytki podstawowej.

Fasada wentylowana została wykonana na konstrukcji z łat o szerokości 60 mm i grubości 40 mm. Kontrłaty o stałej szerokości zapewniły odpowiednia wentylacje fasady. Pod konstrukcją  zastosowano 200 mm wełny hydrofobowej, dodatkowo zagęszczonej w górnej warstwie.

Wodoszczelny dach:

Powierzchnie dachowe, zgodnie z ideą prawdziwego głazu, nie maja klasycznego nachylenia. Powierzchnie nachylają się w kierunku wschodu i zachodu o  15 °, a w kierunku północy o 12°.

Przy tak małym nachyleniu konieczne było wykonanie wodoszczelnej podkonstrukcji. Łupek został przybity do łat. Poniżej zastosowano kontrłaty o wysokości 100 mm,  w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Wodoszczelna podkonstrukcja na pełnym deskowaniu, przykrywa 240 mm termoizolacji z wełny.

TABLICA: 3 budynki, 22 mieszkania własnościowe w Fruthwillen w Szwajcarii

Architekt: Stücheli Architekten, Sabine Rolser, CH 8045 Zürich, www.stuecheli.ch

Wykonawca fasady: SC Haller AG, CH 8500 Frauenfeld, www.sc-haller.ch

Materiał na fasadzie: krycie podwójne prostokątne, zielony surowy łupek Rathscheck (ColorSIN CS 47) 50 x 25 cm, www.rathscheck.de.

www.fasadazlupka.pl

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.