Powrót

Prosty dom w pięknych Beskidach

Dzięki zadaszonemu tarasowi domownicy mogą cieszyć się spędzaniem czasu w ogrodzie bez względu na pogodę.

Przepiękny widok na pobliskie lasy wnika do wnętrz poprzez duże przeszklenia.

Inwestorzy chcieli stworzyć dom, który w możliwie minimalnym stopniu zakłóca otaczający krajobraz. Decyzja o wyborze naturalnych okładzin stanowi ukłon w stronę kontekstu otoczenia. Mimo dość dużego rozmiaru budynku nie ma tu agresji i wołania o uwagę. Wręcz przeciwnie dom „wtapia” się w pejzaż a efekt ten udało się uzyskać poprzez świadomy dobór naturalnych materiałów wykończeniowych oraz ograniczenie ich różnorodności.

Łupek pozwolił na zastosowanie tego samego surowca na dachu i elewacji jednocześnie.

Inwestorzy z uporem forsowali pomysł obłożenia również bramy garażowej kamieniem łupkowym w celu uzyskania pełnej spójności bryły. Nie odstraszał fakt, że taka brama dotychczas nie była jeszcze nigdy wykonywana. Wybór kamienia łupkowego wydał się tu właścicielom najbardziej odpowiedni nie tylko ze względu na naturalne występowanie tego kamienia w Beskidach (Choć trzeba zaznaczyć, że ten lokalny używany jest do innych celów), ale przede wszystkim z uwagi na trwałość tego materiału oraz brak konieczności stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

Łupek w zasadzie jest surowcem, który się nie zestarzeje. Szarość kamienia inwestorzy postanowili przełamać drewnem, z którego wykonany został taras i część elewacji. Wystrzegając się zasady, że „oszczędny płaci podwójnie” zdecydowano się na zastosowanie materiałów najwyższej jakości od razu. Niecka basenu wykonana została ze stali nierdzewnej, która zapewnia długotrwałą żywotność również bez przymusu wykonywania konserwacji. Wyeliminowano niemal wszystkie „sztuczne” materiały budowlane. Zamiast styropianu do izolacji ścian zastosowano wełnę mineralną, zamiast ogrzewania na paliwo stałe, zastosowano ogrzewanie na gaz.

Panoramiczny układ domu oraz powściągliwa kolorystyka wynikająca z natury zastosowanych materiałów sprawiają, że stodoła wzorowo koresponduje z Beskidami i stanowi przyjazne, otwarte na naturę środowisko do życia dla jego mieszkańców.

  • Autor zdjęć: Tomasz Zakrzewski Archifolio (http://www.archifolio.pl/pl/)
  • Autor koncepcji: Mo Design Pracownia Projektowa Anna Oleksy Gołba
  • Wykonanie: https://www.facebook.com/VictoriaInvestDachyzpasja/

Nowoczesna architektura - daj się zainspirować ciekawymi projektami elewacji, dachu i otoczenia domu!

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.