Powrót

Ochrona i piękno z wnętrza ziemi

Żywotne i łatwe w utrzymaniu: obicia kominów i szczytów z łupka

Łupek na dachuCzy obicia kominów, lukarn, attyk czy szczytów- materiały zastosowane w górnej części domu są narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne takie jak deszcz, wiatr czy śnieg. Klasyczne jak i nowoczesne sposoby krycia łupkiem zapewniają nawet na małych powierzchniach solidną ochronę a do tego tworzą wyjątkowe akcenty.

Na elewacjiNajpierw nadeszła wichura, po niej ulewa i mróz. I stało się: z głośnym hukiem tynk odpadł od komina. O tym wie mistrz fachu dekarskiego Maik Fischer, „to się częściej zdarza niż się tego spodziewa niejeden gospodarz domu.” Dzieje się tak ponieważ na wyższych partiach domu często szuka się oszczędności. Jeżeli komin jest źle lub wcale nie otynkowany, chroni go tylko solidne obicie przed czynnikami atmosferycznymi. Ochrona jest szczególnie ważna w przypadku kominów murowanych, te jeżeli zamokną, wymagają kosztownych napraw. „Rozsądne obicie komina jest tańszą i sensowniejszą alternatywą”, radzi fachowiec.

Elewacja pokryta łupkiemStałą ochronę i ponadczasowe piękno zapewnia przykładowo obicie komina łupkiem naturalnym. Ten naturalny kamień jest dostępny w różnych, nowoczesnych jak i klasycznych metodach krycia a połyskując niebiesko-szarym blaskiem nadaje każdemu budynkowi charakteru. Do tego pokrycie komina łupkiem nie jest arcytrudnym zadaniem jak to głoszą krążące wśród ludzi opinie: kamienne płytki są przybijane lub przykręcane do drewnianej ramy, która może zostać doposażona w izolację jeżeli takowa jest potrzebna. Dzięki różnym formatom i sposobom krycia, łupek harmonijnie dopasowuje się do wyglądu dachu jak i całego budynku. Kompozycja różnych materiałów gwarantuje ciekawe efekty, nowoczesny chłód wtapia się w ciepło drewna, stal szlachetna trafia na kamień naturalny, gładkie powierzchnie na naturalną fakturę kamienia. Łupek to produkt naturalny, już Rzymianie wiedzieli o ochronie jaką daje łupek. W Niemczech wydobywa się szczególnie szlachetny łupek, zwany łupkiem Mozelskim, który jest wydobywany na powierzchnię z głębin gór Eifel. Następnie zostaje ręcznie łupany na płyty o grubości 4-6 mm a pracownicy nadają każdej płytce określony format.

Dom z łupkiemKominy, attyki czy ściany szczytowe są piętą Achillesową w konstrukcji domów. Są najbardziej narażonymi na niszczycielskie warunki atmosferyczne elementami. Te elementy są często niezabezpieczone, przez co są bezpośrednio narażone na działanie deszczu, wiatru czy śniegu. Co po zakończeniu budowy wygląda dobrze, często musi być po niedługim czasie naprawiane umiejscowienie tych elementów wysoko ponad ziemią utrudnia to zadanie. W takich przypadkach warto zastosować prostokątne płytki z łupka, które są trwałe i nadają estetyczny wygląd. Takie płytki można zamocować niemal na każdej drewnianej konstrukcji. Dobrze wykonana wykładzina wytrzyma wiele długich lat. Inwestując niewiele właściciel domu ma pewność że jego domowi nie zaszkodzi żadna wichura. Możliwości wykonania jest mnóstwo, od nowoczesnej aż po tradycyjną formę. Łupki mogą być dostarczane w różnych kształtach i wymiarach, wystarczy je tradycyjnie przytwierdzić do drewnianej konstrukcji. Ogromna książka, pióro czy też piękna panorama- bracia Maik i Björn Fischer zajmujący się dekarstwem uchodzą także za mistrzów układania łupka na domach. Są rzemieślnikami z zamiłowania i tradycji, a także noszą tytuły: pierwszy vice mistrza a drugi mistrza świata w dekarstwie. Według życzeń inwestorów upiększają fasady i szczyty domów różnymi motywami i wzorami: „Obrazy i wzory można wkomponować w każdy rodzaj krycia. Zaletą łupka jest to że występuje w różnych kolorach i w zależności od natężenia światła za każdym razem inaczej połyskuje” ,mówi mistrz dekarski Maik Fischer. Jako wzór fachowcowi wystarczy szkic lub zdjęcie. Czy to trudne? „Nie, jeżeli się to potrafi robić”. Niesamowity efekt zastosowania łupka w ogrodzie dumnie prezentuje Pan Fischer na swoim własnym tarasie: ze zwykłego murka stworzył za pomocą łupka małe arcydzieło w stylu Gaudiego.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.