Powrót

Dach z łupka w standardzie domu pasywnego

Ten stary dom w Essen posiada dach z łupka w standardzie domu pasywnego.

Izolacja na całe życie

ocieplenie dachuPod pokryciem z łupka znajduje się najnowsza wersja izolacji nakrokwiowej ThermoSklent® D firmy Rathscheck . Współczynnik U na poziomie około 0,14 W/m2K spełnia wszystkie aktualne jak i przyszłościowe wymogi normowe dla izolacyjności cieplnej dachu.

Stare, 60-cio centymetrowe kamienne mury miały pozostać charakterystyczną cechą budynku. Zastosowanie szyb dwukomorowych w oknach pozwoliło ulepszyć izolacyjność cieplną ścian. Straty ciepła spowodowane przez powierzchnię ścian nadrabia zaizolowany nowoczesnym systemem dach. By taki efekt osiągnąć, inwestor zastosował grubą na 160mm izolację ThermoSklent® D. Tak zaizolowany dach w ogólnie nie traci energii. Inwestor ma pewność że za jego życia jego dach zawsze będzie spełniał wszystkie normy izolacyjności cieplnej. Trwałość projektu dopełnia pokrycie dachu łupkiem naturalnym, któremu nie straszne są żadne warunki atmosferyczne. Krycie łuskowe łupkiem firmy Rathscheck zapewnia trwałość na wiele lat.

Izolacja z korzyściami

System izolacji ThermoSklent® D polega na zastosowaniu spienionego poliuretanu jako warstwy izolacyjnej. Materiał ten jest odporny na pleśń a także jest bezpieczny dla alergików. Stosuje się go często na fasadach jako zaporę ogniową, co jest dodatkowym atutem systemu. Na warstwie poliuretanu znajduje się grube na 22 mm deskowanie posiadające certyfikat BFU-100 . Płyta jest wykonana z siedmiu naprzemiennie ułożonych warstw forniru, co zapewnia trwałość i co cenią dekarze, komfort pracy podczas układania łupka. Elementy izolacji dachu da się z łatwością ciąć za pomocą zwykłej, ręcznej piły tarczowej.

Montaż ociepleniaZaczynając na desce okapowej układano, warstwa po warstwie, płyty izolacji systemowej o wymiarach 620×2400 mm na paroizolacji. Od czoła elementy posiadają system łączenia na pióro i wpust a na dłuższej krawędzi falc schodkowy. Ułatwia to montaż elementów i zapewnia dokładne i szczelne przyleganie elementów do siebie nawet jak połać dachu nie jest idealnie płaska. Zastosowane okna dachowe (współczynnik U= 1.0 W/m2K) zostały tak jak to dla pokrycia łupkiem typowe, osadzone nieco niżej.

Zaczynając od tzw. wiązania stopy układano krycie łuskowe z płytek InterSIN® o wymiarach 28×23 cm bezpośrednio na systemowej izolacji dachu. Okna czy kominy są estetycznie wykończone i starannie dowiązane do połaci dachu.

Montowanie ocieplenia na dachuspecjalnej taśmy uszczelniającej. Umożliwiło to wyrównanie powierzchni styku co znacznie ułatwiło wykończenie dachu.

Pokrycie z łupka jest eleganckie i trwałe, a systemowa izolacja ciepła i solidna. Tak wykonany dach jest ozdobą pięknego domu.  

Montaż łupka

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.