Powrót

Impuls dla tradycji

Na początku wszystko miało pozostać przy tradycyjnym budownictwie, teraz jednak nowy budynek jest postrzegany jako impuls dla miasta.

Nagroda za odwagę

Miasto Waldbröl, około 60 kilometrów na wschód od Kolonii, położone w powiecie Oberberg, jest znane ze swoich domów szachulcowych, wąskich uliczek czy dachów pokrytych łupkiem, w skrócie Niemiecka przytulność- z wyjątkiem zwracającego na siebie uwagę budynku ubranego w nowoczesną fasadę z  łupka. Budynek ten stanowi nowy sposób myślenia i reprezentuje pewną siebie architekturę.

Prawie dwie dekady na jego miejscu stał pusty budynek w bardzo złym stanie technicznym. Nowi właściciele szukali sensownego rozwiązania które sprosta położeniu budynku, tradycji oraz tutejszemu, skomplikowanemu prawu budowlanemu. Architekt Tom Ahrens nazywa swój projekt Impulsem dla Waldbröl, interpretacją tradycyjnego budownictwa w nowoczesnych czasach. Tradycyjna drewniana kratownica przy wejściu do budynku została zastąpiona konstrukcją stalową, tradycja stosowania łupka została na nowo zinterpretowana poprzez zastosowanie dynamicznego krycia łupkiem firmy Rathscheck. Tradycyjne dębowe drzwi także znalazły miejsce w nowoczesnym budynku. Nic nie jest jak wcześniej, a jednak nowoczesna budowla żyje w zgodzie z tradycjami. O odważnej architekturze prowadzi się pozytywne dyskusje a nowe wcielenie tradycyjnych elementów zostało dobrze przez mieszkańców przyjęte.

Łupek jako materiał wodzący

Inwestorzy pochodzą z rodziny zajmującej się tradycyjnym dekarstwem. Miłość do szlachetnego materiału jakim jest łupek jest w tym projekcie szczególnie widoczna. Zamiast klasycznego krycia staroniemieckiego lub krycia łuskowego zastosowano nowoczesne krycie dynamiczne. Ten sposób krycia stworzony przez firmę Rathscheck został włączony do zasad technicznych Centralnego Związku Niemieckiego Rzemiosła Dekarskiego. Architekt do stworzenia fasady wykorzystał kamienie długości 35, 40 i 50cm. Z nich powstało krycie dynamiczne z wysokościami zakładek równymi 5, 10 i 15cm. Płytki na narożnikach budynku zostały dokładnie zazębione a fasady wkomponowane w ciemne ramy okien. Fasada z łupka w standardzie domu pasywnego jest przybita do pełnego deskowania i opiera się poprzez drewniane, pionowe kantówki i aluminiowe profile nośne na betonowej ścianie. Pomiędzy znajdują się dwie warstwy wełny mineralnej o grubości 22 centymetrów. Ręcznie wykonana fasada zbiera bardzo pozytywne opinie. Architekt Ahrens: „Fasada podoba się każdemu. Jest niesamowita!”

Miłość do łupka naturalnego przejawia się także w środku budynku. Schody obłożone są płytami z łupka, podobnie jak parapety. Ciekawostką jest zastosowanie łupka jako pokryw kanałów z kablami. Elementy dostarczane przez firmę Rathscheck o grubości 2 centymetrów da się z łatwością dociąć na odpowiednią długość. Tym sposobem nowoczesna budowla jest hołdem złożonym wieloletniej tradycji, która godnie została przedstawiona w nowoczesnym budynku pasywnym.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Skontaktuj się z nami lub przeczytaj więcej informacji o wykorzystaniu łupka naturalnego w budownictwie.

facebook icon
Lupek.pl-naturalny łupek dachowy i elewacyjny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.